Kullanıcı Adı:

      Şifre: 

Üye Ol    Şifremi Unuttum    

firmalar

 

 
 

 

Bölümler

 

İş Fikirleri

Girişimci Ürünleri

Girişimci Üzerine

Girişimciye Destek

Fuar/Konferans/Eğitim

Rekabetin Geleceği

Başarı Hikayeleri

 
En Çok İncelenenler  


 


Yeni Eklenenler  


 

  

İş Fikirleri

Organik iş fikirleri

Kozmetik sektöründeki fikirler

Artık cildine kimyasal kozmetik ürünlerin değmesini istemeyenlerin yeni ilgi odağı organik kozmetik ürünler. Bu pazar o kadar büyüdü ki, sadece Avrupa’ da kişisel organik bakım ürünleri, 1 milyar Euro para döngüsüne sebeb oldu. Kişi başına düşen bakım ürünü tüketimi ise yıllık 2.6 Euro.

Avrupa’da organik kozmetik pazarında başı Almanya çekiyor. Avrupa’da tüketicilerin yüzde 10’u organik kozmetik ürünler kullanıyor. Bu yüzden, bu sektörün önünün açık olduğu görüşü hakim.

Organik kozmetik alanında markasız üretim kadar, markalı ürünlere de rastlanıyor. Bunlardan biri olan Misya Olive’nin sahibi Onur Derin  Edremit’te sabun üretiyor. Ayrıca yabancı şirketlere pralate label üretimi de yapıyorlar. Satışarını ağırlıklı olarak internetten gerçekleştiren şirket, yakın zamanda Ankara ve İstanbul’daki eczanelerde de ürün satacak. Şirketin iç pazardaki fiyatı ise ‘’5 YTL’’.

Kozmetikte organik üretimin yolu

ü  Organik kozmetik sektöründeki potansiyeli Türkiye’nin değerlendirdiği söylenemez. Gelişmeye açık olan bu alan, girişimcilere yatırım fırsatları sunuyor. Mesela organik sabun üreticilerinden ürün satın alarak bunları şık tasarlanmış ambalajlarla müşterilerin beğenisine sunabilirsiniz.

ü  Kozmetik ürünler organik ürünlerin satıldığı mağazarlarda satılabiliyor, böylece müşteri potansiyelinizi arttırabilirsiniz.

ü  Paketleme, tanıtım, web sitesi gibi giderler de hesaba katıldığında bu işin ortalama yatırım maliyeti  50 bin YTL civarında oluyor.

ü  Bir organik kozmetik mağazası açmanın maliyeti ise 10 bin-20 bin Euro arasında değişiyor.

ü  Girişimcilerin üzerinde durması gereken başka bir fikir ise, yurt dışında tanınan organik kozmetik markalarının, kişisel bakım ve bebek kozmetiği ürünlerinin ithalatını yapmak.

Organik kozmetikte ürün yelpazesi oldukça geniş.  Örnek vermek gerekirse; organik deodorant, deoroll-on, ıslak mendil, bebek balsamı, okaliptus buhar banyosu, karın masaj yağı, floral temizleme losyonu, rahatlatıcı banyo yağı, pişik kremi, nemlendirici krem, ferahlatıcı sprey...

 

Organik Perakendecilerde artış var

Organik ürünlerin satış noktaları da girişimciler için bir iş fırsatı. Son dönemde büyük şehirlerde hızla artan organik ürün mağazaları, tüketicinin ilgisinin bu tarafa doğru kaydığını açıkca gösteriyor. Hatta her cumartesi İstanbul Şişli’de yüzde 100 ekolojik halk pazarı kuruluyor. Bu pazarlarda en fazla satılan ürünler ise mevsim sebze ve meyveleri.

İstanbul Büyükşehir Belediyes’ nin belirttiğine göre organik market kurma yönünde girişimde bulunan yatırıcımlar var. Organik ürün satmak üzere kurulan ve şubeleşen şirketler de mevcut. Bunlardan en büyüğü ise City Farm.

Organik Market açmanın maliyeti

ü  Bu girişimin maliyeti, alınan ürünün miktarına, türüne, fiyatına ve paketleme şekline göre farklılık gösteriyor. Tabi kira ve marka hakkı alınıp alınmadığı da maliyet tutarında etkili.

ü  Büyükşehirlerde 5 bin ila 30 bin YTL’ye organik  ürün satan bir mağaza açabilirisiniz.

ü  İşin olmazsa olmaz ürünleri için seçici davranın ve tanıtımı iyi yapın

ü  Tabii ürünleri alacağınız yerleri önceden belirlemeniz gerekmekte. İyi bir lokasyonda  mağaza açan girişimciler, ayda 12 bin ile 30 bin YTL arasında değişen rakamlarda satış yapabilirler.

Organik market açmayı düşünürseniz evlere servis fikri de aklınızda bulunsun.

 

Organik catring ve restoran

Organik ürün tüketicileri,iş yerlerinde veya dışarıda yediği yemeklerin de organik olmasına dikkat ediyor. Bu da girişimcileri organik menü hazırlamaya itiyor. Örneğin Emin Şirketler Grubu’nun bünyesinde bulunan Emin Catring, müşterilerine organik ürünlerden oluşan bir mönü sunmak için tüm hazırlıkları tamamlamış.

Türkiye ‘de ilk organik restoran geçtiğimiz aylarda İstanbul’da açıldı. Saf Restoran’ın menüsünde taze organik ürünlerle hazırlanan özel yemekler, organik kokteyller ve meyve, sebze bitki suları yer alıyor. Restoran açılalı uzun bir süre olmamasına rağmen, müşteri sayısı hatrı sayılır düzeyde.

 

Oyuncağın bile organiği var

Çin malı oyuncakların sağlığa zararlı olduğu ortaya çıkınca küçülmeye başlayan oyuncak sektöründeki bazı firmalar çıkış yolu olarak sertifikalı oyuncak üretimini gördü. Örneğin İzmir’de üretim yapan ‘’Sinem Bebek’’ tüm dünyada tercih edilmeye başlayan organik oyuncakları üretiyor. Şirket sahibinin açıklamasına göre ayda 16 bin adede çıkan taleplere yetişemiyorlar.

Organik deterjan da var. Alman markası Almawin’i Türkiye’ ye getiren Tufan Atalayman dört yıldır Türk tüketicisine sundukları ürüne ilginin gün geçtikçe arttığı belirtiyor.

Organik trende mobilyalarda da rastlamak mümkün.  Bu alanda ilk yatırımı yapan İstikbal ilk organik pamuktan üretilen kumaşla kaplı yatak serisini piyasaya sundu.Kaynak:

http://www.girisimicin.com

24.12.2007

 
   
Seçtiğimiz İş Fikirleri  
b2b
İşte size tam 55 iş fikri

b2b
Tek Başına Şirket Ol

b2b
Başarının Sırrı. . Mutlaka Okuyun!!!!!

b2b
Anahtar Teslim iş fırsatları

b2b
İnternete Para Kazanmanın Yolarından Biri (Kesin Ve Net)

b2b
5 bin YTL'ye kendi işinizi kurun

b2b
21.NCİ YÜZYIL İŞ FIRSATI

b2b
Türkiye'ye uygun 55 iş fikri

 

 

Tam Ticaret Sektör Rehberi Dış Pazarlar İş Fikirleri Bilgi Bankası Firmalar
 
İş Fikirleri Kredi Faiz Oranları ido seferleri aöf