Kullanıcı Adı:

      Şifre: 

Üye Ol    Şifremi Unuttum    

firmalar

 

 
 

 

Bölümler

 

İş Fikirleri

Girişimci Ürünleri

Girişimci Üzerine

Girişimciye Destek

Fuar/Konferans/Eğitim

Rekabetin Geleceği

Başarı Hikayeleri

 
En Çok İncelenenler  


 


Yeni Eklenenler  


 

  

İş Fikirleri

Yeni iş alanları

İhtisaslaşma hizmet sektörü içinde de kendisini hissettiriyor. Bizde henüz ihtiyacı hissedilmeyen birçok iş, gelişmiş ülkelerde bu işi yapanlara büyük kârlar sağlıyor. Başlangıçta, çok küçük sermayelerle ve küçük çapta başlatılan bu iş kollarından çoğu, şimdi büyüdü. Hatta, bizde henüz gelişmemiş olan bu iş kollarının bazıları marka satarak zincir oluşturma (franchising) yöntemi ile büyük paralar kazanıyorlar.
Bugünkü yazımı, başlangıçta çok düşük sermaye gerektiren ama bizde az bilinen ilginç işlere ayırdım. Bu işlerin hemen hemen hepsi, çok az kişi çalıştırmayı gerektiriyor. Hatta, bazılarında kendinizden başkasının çalışması bile gerekmiyor.

Bu işlerden bazıları şunlar:

Bakkal, berber, çiçekçi v.s. gibi küçük işyerlerinin alınıp satılması (business brokerage) işi. Araştırmalar, bu işin 7 milyar lira civarında sermaye gerektirdiğini, yıllık 100 milyar lira civarında kazanç sağlanabileceğini ve işi yapanın kendisinden başka çalışana ihtiyacı olmadığını gösteriyor.

Yapılması düşünülen işlerle ilgili olarak, piyasa, rakipler, stratejiler, hedef satış kitlesi, yönetim biçimi, asgari sermaye, kısa-uzun vadeli hedefleri ve daha fazlasını içeren iş planları hazırlanması (business plan writer) işi. Bu işi evlerinden çıkamayan özürlüler bile yapabiliyor.

Kariyer danışmanlığı (career counselor) işi. Okullardan yeni mezun olanlar, henüz emekli olmuş olan eski çalışanlar, mevcut işlerinden ayrılanlar, uzun süre çalışmamış olan ev kadınları vs. hayatlarının bundan sonraki dönemleri için bu kişilere danışıyorlar.

Şirketlere ve kişilere isim, adres ve ileti adresi listesi hazırlama (mailing list broker) işi. Sermayesiz ve birini çalıştırmak gerektirmiyor. Listeniz büyüdükçe, işiniz büyüyor.

Basımevlerine kitap teklifi götürme (book packager) işi. Bu işi yapanlar, bir kitapla ilgili fikir, yazar, biçim gibi konuları bir araya getirip,basımevlerine sunuyorlar. Gelişmiş ülkelerde, bu biçimde hazırlanıp, "best seller (en çok satan)" listesine giren birçok kitap var. Çok az sermaye gerektiriyor.

Büyük iş hanları veya şirketlerle anlaşıp, buralarda biriken kâğıt, cam, alüminyum gibi geri dönüşebilir maddeleri alıp, toptan satma işi. "Recycler" denilen bu kişiler, gelişmiş ülkelerde büyük kârlar yapıp, çok büyüdüler. Bir örneği, Amerika'daki "WE CAN" şirketi. İş, çok az sermaye gerektiriyor ve işçi çalıştırma gereği yok. Ayrıca, "recycling consulter" denilen ve bu konuda danışmanlık yapan kişiler de var.

Dolap yerleştiricileri (closet organizer), kişinin öz güvenini sağlayan danışmanlar (personal coach), genel kullanıcılı çamaşır ve kurutma makineleri çalıştıranlar (laundry-plus provider), kişilerin ekonomik geleceklerini planlamalarında yardımcı olanlar (financial planner), kişinin giyiminden, konuşmalarına kadar her şeylerini düzenleyen imaj danışmanları (image consultant), kişilerle başkaları arasında arabuluculuk yapanlar (mediator), evcil hayvan gezdirenler (pet sitter), birisinin yatırımlarında isimlerini kullandıranlar (personal fiduciary), evlenecek kişilere yardım eden, evlilik planlayıcıları (wedding consultant) gibi daha onlarca çeşit iş ülkemizde bilinmiyor yahut da bu işlere para ödemeye hazır kimse yok.
Zaman yönetimi, marjinal fayda anlayışları geliştikçe ve zenginlerimiz "tüccar"lıktan "işadamlığı"na terfi edince, bizde de bu işler gelişecek.Kaynak:

http://www.morfikirler.com

09.08.2007

 
   
Seçtiğimiz İş Fikirleri  
b2b
İşte size tam 55 iş fikri

b2b
Tek Başına Şirket Ol

b2b
Başarının Sırrı. . Mutlaka Okuyun!!!!!

b2b
Anahtar Teslim iş fırsatları

b2b
İnternete Para Kazanmanın Yolarından Biri (Kesin Ve Net)

b2b
5 bin YTL'ye kendi işinizi kurun

b2b
21.NCİ YÜZYIL İŞ FIRSATI

b2b
Türkiye'ye uygun 55 iş fikri

 

 

Tam Ticaret Sektör Rehberi Dış Pazarlar İş Fikirleri Bilgi Bankası Firmalar
 
İş Fikirleri Kredi Faiz Oranları ido seferleri aöf